Ankara’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üstündekilerin 10.00-16.00 saatleri arası hariç sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi. Ankara’daki bu kararın ardından İzmir ve İstanbul’da da 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma saatleri ile ilgili düzenleme yapıldı.

10.11.2020 tarihinde olağanüstü toplanan Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararda, Covid-19 salgının tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ettiğini ve vaka sayılarında ciddi artışların yaşandığını belirtmiştir. Ayrıca, Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görüldüğünü kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararları alındığını ve kamuoyu ile paylaşıldığı da belirtilmiştir.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karar uyarınca, 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine bu saatler dışında sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına,

10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan,

a. Kamu görevinin niteliği gereği hizmetine ihtiyaç duyulacak doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri,

b. İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya Birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının, muaf tutulmasına,

gerekli tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili Türk Ceza Kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de 10.11.2020 tarihinde aynı doğrultuda karar alarak 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekleri yönünde karar vermiştir.

İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karar uyarınca, 10:00-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan, Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının muaf tutulmasına ve Karar’ın uygulamasına 12.11.2020 Perşembe gününden itibaren başlanmasına karar verilmiştir.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu da 11.11.2020 tarihinde toplanarak İstanbul ve Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulları ile aynı doğrultuda karar alarak 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekleri yönünde karar vermiştir.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın 11.11.2020 tarihinde 81 il Valiliğine gönderdiği ‘’Koronavirüs Tedbirleri’’ konulu ek genelge doğrultusunda, koronavirüs salgının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal izolasyonu tesis etmek ve sigara, tütün ve tütün mamullerini kullanmak maksadıyla tıbbi/bez maskenin indirilmesini önlemek amacıyla, kararın ekinde yayınladığı cadde ve alanlarda, bu cadde ve alanlardaki park ve bahçelerde, banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri gibi yerlerde ve tüm pazaryerlerinde vatandaşların yürürken sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Önümüzdeki günlerde de diğer İl Hıfzıssıhha Kurullarının sigara içme yasağıyla alakalı İçişleri Bakanlığı’nın illere gönderdiği genelge doğrultusunda kararlar alması beklenmektedir.

Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 10.11.2020 Tarih ve 2020/80 Sayılı Kararı’nın tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 11.11.2020 Tarih ve 101 Sayılı Kararı’nın tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İzmir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 11.11.2020 Tarih ve 2020/132 Sayılı Kararı’nın tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bilge Binay Kanat, Kıdemli Avukat

Nur Duygu Bozkurt Kadirhan, Avukat

Berk Bozkurt, Stajyer Avukat