İleti Yönetim Sistemi (“İYS”) Sürelerinin Ertelenmesi Hakkında Duyuru (“Duyuru”), 23 Mayıs 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından Elektronik Ticaret Bilgi Platformu internet adresinde yayımlanmış olup Duyuru ile beraber İYS’ye kayıt sürelerinin Covid-19 salgınının günlük hayattaki olumsuz etkileri ve iş süreçlerindeki önemli aksamalar dolayısıyla 3 ay süreyle ertelendiği bildirilmiştir.

4 Ocak 2020 tarihli ve 30998 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” (“Değişiklik Yönetmeliği”) ile beraber, hizmet sağlayıcılara, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama, temenni gibi içerikler ile tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine ses, e-posta veya SMS de dahil olmak üzere ticari elektronik ileti gönderebilmesi için öncelikle İYS’ye kayıt yükümlüğü getirilmiştir.

Değişiklik Yönetmeliği uyarınca, hizmet sağlayıcıların bugüne kadar ticari elektronik ileti gönderimine yönelik almış olduğu bütün onayları 1 Haziran 2020 tarihine kadar (son kayıt tarihi 31 Mayıs 2020) İYS’ye aktarma zorunluluğu mevcut olup Duyuru ile beraber bu süre 3 ay ertelenmiştir. Bu doğrultuda, hizmet sağlayıcılar tarafından izinli veri tabanları 1 Eylül 2020 tarihine kadar (son kayıt tarihi 31 Ağustos 2020) İYS’ye kaydedilebilecektir.

Hizmet sağlayıcıların İYS’ye kayıt süresinin 3 ay süreyle uzatılmasına paralel olarak ise alıcılar tarafından, önceden verilen onaylar 1 Aralık 2020 tarihine kadar kontrol edilebilecek olup bu tarihe kadar alıcıların ret haklarını kullanmamaları halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan verilerin onaylı olduğu kabul edilecektir.

İYS’ye yönelik detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen buraya, Duyuru’nun tam metnine ulaşmak için ise lütfen buraya tıklayınız.

Bahar Esentürk, Avukat
Burak Batı, Stajyer Avukat